Sprawdź także
Jak zdobyć dofinansowanie do wymiany dachu z azbestem
Z tego artykułu dowiesz się:
- Kto może skorzystać z dofinansowania do wymiany dachu?
- Ile wynosi kwota dopłaty i czy można ubiegać się o przedpłatę?
- Które budynki można uwzględnić przy składaniu wniosku?
- Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie?
- Co zrobić jeśli nie zdążyliśmy złożyć wniosku w terminie?
- Inne programy dofinansowania związane z azbestem.
- Zapytaj o darmową wycenę w Pan Łącznik
Kto może skorzystać z dofinansowania do wymiany dachu?
Fundusze przeznaczone na wymianę dachu z azbestem są skierowane do osób podlegających ubezpieczeniu KRUS lub osób które w poprzednim roku otrzymały dopłaty bezpośrednie. Ważne jest, żeby wnioskodawca był pełnoletni, posiadał 9 cyfrowy numer identyfikacyjny producenta rolnego nadawany przez ARiMR oraz był właścicielem lub współwłaścicielem budynku, na którym będzie wymieniane pokrycie dachowe.
Osoby, które uzyskały pełne wsparcie w poprzedniej I edycji programu nie mogą ubiegać się o nie ponownie, nawet jeśli nie wykorzystali limitu metrażowego 500m2.
Kolejność przyjmowania wniosków zależy od przyznanej punktacji. Premiowane 3 punktami są wnioski z powiatów o stopie bezrobocia powyżej średniej krajowej, 5 punktami wnioski składane przez młodych rolników (ur. po 31 grudnia 1981).
Ile wynosi kwota dopłaty i czy można ubiegać się o przedpłatę?
Środki finansowe w programie dopłat do wymiany pokryć zawierających azbest pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Maksymalną kwotę jaką można uzyskać to 20 000zł. Stawka wynosi do 40zł za metr kwadratowy wymienionego pokrycia dachowego. Łączna powierzchnia objęta dofinansowaniem to maksymalnie 500m2.
Dodatkowo, dofinansowaniu podlegają inwestycje, które nie zostały jeszcze rozpoczęte przez złożeniem wniosku oraz których realizacja nie trwa dłużej niż 18 miesięcy.
A co jeśli chcemy otrzymać przedpłatę środków na wymianę dachu z azbestem? Podczas wypełniania wniosku o dofinansowanie należy wystąpić o zaliczkę, która wynosi 50% wysokości wsparcia.
Które budynki można uwzględnić przy składaniu wniosku?
Założeniem programu jest dopłata do wymiany pokrycia dachowego na budynkach służących do produkcji rolniczej i do tej grupy zaliczają się:
- stajnie, chlewnie, obory, kurniki, owczarnie
- garaże wolnostojące dla urządzeń rolniczych i ciągników
- wiaty i stodoły do przechowywania słomy, siana, zboża, maszyn rolniczych
- budynki wielofunkcyjne np. magazyn na zboże z miejscem dla zwierząt lub na maszyny rolnicze
- inne budynki związane z produkcją rolniczą
Nie są objęte dotacją budynki, które nie służą do produkcji rolniczej czyli przede wszystkim budynki mieszkalne, warsztaty samochodowe, garaże na samochody osobowe, stolarnie, budynki handlowo-usługowe itp.
Wymianie podlegają pokrycia dachowe z zawartością azbestu tj. płyty faliste azbestowo-cementowe znane jako Eternit oraz ich odmiany tj. płytki KARO czy płyty prasowane. Nie stanowi to przeszkody jeśli pokrycie dachowe tylko w części zawiera azbest, a w innej np. założoną podczas remontu blachę trapezową.
Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie?
Wniosek można złożyć tylko w formie elektronicznej pod adresem https://epue.arimr.gov.pl
Do zalogowania się w systemie PUE ARiMR nalezy posiadać 9-cyfrowy numer producenta, który jest jednocześnie loginem oraz kod dostępu. M:ożna zalogować się również korzystając z danych takich jak w Portal IRZplus, eWniosekPlus czy za pomocą Login.gov.pl co umożliwia zalogowanie się przy pomocy profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej czy aplikacji mObywatel.
W razie trudności z logowaniem, instrukcja dostępna jest pod adresem instrukcja logowanie do PUE .
Zrobimy dla Ciebie bezpłatną wycenę online
Wyślij wymiary dachu i potrzebne akcesoria na wyceny@panlacznik.pl lub skorzystaj z formularza poniżej!
Co zrobić jeśli nie zdążyliśmy złożyć wniosku w terminie?
Program dotacji na wymianę dachu trwa w ramach programu oczyszczania kraju z azbestu, który ma zostać zakończony do 2032 roku. I edycja programu dotacji miała miejsce od 17 października 2022 r. do 15 listopada 2022 r., natomiast II edycja od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.
Biorąc pod uwagę ilość złożonych wniosków i fakt, że Polska powinna stać się wolna od azbestu do 2032r. bardzo prawdopodobne jest, że nabór na III edycję programu pojawi się już pod koniec roku 2024 r.
Inne programy dofinansowania związane z azbestem.
Wymiana dachu z pokryciem azbestowym to również odpady jakie powstaną po zdjęciu z dachu eternitu, które powinno się składować na palecie owiniętej czarną folią. Większość gmin prowadzi program usuwania takich odpadów i wymaga zgłoszenia wyprzedzającego, w którym poinformujemy gminę o ilości odpadów.
Zgłoszenie takiego wniosku w formie papierowej można pobrać w urzędzie gminy lub wysłać elektronicznie przez skrzynkę podawczą ePUAP. Dodatkowo wniosek ten, a dokładnie jego skan lub kopia, są potrzebne przy składaniu głównego wniosku o wymianę dachu z azbestem. Dokument ten załącza się wraz z pieczątkami i podpisem lub w formie wydrukowanego urzędowego poświadczeniem odbioru (UPO przez ePUAP).
Usunięcie azbestu jest regulowane prawnie dlatego firmy pobierają za utylizację płatność. "Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest" jest prowadzony w większości gmin i umożliwia uzyskanie dofinansowania na usunięcie odpadów azbestowych. Program dodatkowo został przedłużony do 2026 roku.
Nie przegap kolejnej edycji!
Kliknij i wyślij do nas e-mail - powiadomimy Cie o starcie naboru!