Podstawy słupa - wbijane, wkręcane czy do betonu?

0 Polubienia

Podstawy słupów, czasami nazywane kotwami, znajdują szerokie zastosowanie w drobnym budownictwie. Używa się ich w niektórych konstrukcjach dachowych, podczas montażu tarasów czy przy budowie pergoli i altan. Odpowiedni wybór podstawy słupa zależy od wymagań technicznych projektu ale również od estetyki jaką chcemy osiągnąć.

Wykorzystując podstawy wkręcane lub wbijane, możemy bardzo ułatwić sobie pracę i skrócić czas montażu. Podstawy do wmurowania zapewniają z kolei stabilność, co jest kluczowe przy budowie konstrukcji narażonych na duże obciążenia, takich jak np. więźby dachowe czy duże altany lub garaże.

Rodzaje podstaw słupów

Można być zaskoczonym ilością różnych typów podstawa słupa. Takim podstawowym podziałem są słupy przygotowane do wbijania w glebę, słupy z gwintem do wkręcania, słupy z podstawą i otworami do przykręcania oraz słupy z kotwicami do zabetonowania. Podstawy słupów zapewniają dylatację od gruntu, dzięki czemu drewno jest zabezpieczone przed przemakaniem i butwieniem. Natomiast sama kotwa jest wykonana ze stali i ocynkowana ogniowo. Powłoka galwaniczna również zabezpiecza metal przed działaniem wody i rdzewieniem.

1. Podstawy Wbijane

Podstawy wbijane to jedne z najbardziej tradycyjnych metod mocowania słupów. Cały montaż kotwy polega na wbiciu podstawy w grunt co zapewni stabilność. Są idealne do stosowania w miękkich gruntach i często wykorzystywane w konstrukcjach tymczasowych, takich jak ogrodzenia z płotów lamelowych czy tablice reklamowe. Ich zalety to szybkość montażu, minimalny wpływ na powierzchnię gleby. Tego typu kotwy można znaleźć w wersji z kielichem pełnym i otwartym. Posiadają otwory przygotowane pod punktowe skręcenie śrubą gwintowaną lub wkrętem. Różne przekroje pozwolą dobrać idealny wymiar do każdego projektu.

podstawy wbijane

2. Podstawy Wkręcane

Podstawy wkręcane to nowsze rozwiązanie, które zyskuje na popularności. Montaż polega na wkręceniu podstawy w ziemię, co minimalizuje potrzebę użycia ciężkiego sprzętu i nie niszczy gruntu. Podstawy wkręcane są lepszym wyborem na gruntach nietrwałych lub mokrych. Są łatwe w demontażu i mogą być używane ponownie. Kotwa dzięki gwintowi solidnie trzyma się w glebie. Wśród wersji wkręcanych znajdziesz takie rodzaje jak podstawy wkręcane typu U do kantówek, typ okrągły do słupków, a także kotwy z gwintem, oczkiem czy śledzie.

podstawy wkręcane

3. Podstawy Do Wmurowania

Podstawy do wmurowania to rozwiązanie przeznaczone do trwałych konstrukcji. Instaluje się je poprzez wmurowanie w fundamenty budynku. Daje nam to stabilność i wytrzymałość. Stosuje się je głównie w budownictwie mieszkaniowym. Każda tego typu kotwa posiada podstawę, którą umieszcza się w mieszance betonowej i poziomuje. Jest to rozwiązanie stałe i nieprzenośne, ale dzięki temu również bardziej solidne. Standardowa podstawa słupa to typ "U", ale są również podstawy typu "H", podstawy regulowane czy podstawy wpuszczane.

"słupy

4. Podstawy Przykręcane

Podstawy przykręcane to uniwersalne rozwiązanie, ponieważ można stosować je na już wykonanych podstawach i fundamentach. Ich montaż polega na przykręceniu podstawy do gotowego elementu konstrukcyjnego. Są bardzo proste w instalacji i można je równie szybko zdemontować. Świetnie spisują się jako punkt montażowy słupów do altan i innych konstrukcji wykonanych np. na płycie fundamentowej. Występują w wersji okrągłej, prostokątnej, wpuszczanej, a nawet regulowanej. Ta ostatnia pozwala oczywiście bardzo precyzyjnie ustawić wysokość słupa.

podstawy przykręcane

Zastosowanie podstaw słupów

Podstawy słupów są ważnym elementem konstrukcyjny w małych projektach budowlanych. Wkręcane podstawy typu U wykorzystuje się do montażu kantówek i słupów. Wersja wkręcana okrągła z dystansem pozwala zamontować np. parasole czy okrągłe słupki. Kotwa z gwintem talerzowym i podkładką ma jeszcze inne zastosowanie. Poniżej przedstawiamy szczegółowy przegląd projektów, w których można wykorzystać różne typy podstaw słupów.

Oczywiście każdy z tych projektów wymaga indywidualnego podejścia do wyboru typu podstawy słupa. Musimy wziąć pod uwagę specyfikę gruntu (luźne piaski vs gliny), obciążenia konstrukcyjne, estetykę czy aspekty ekonomiczne. Każdy rodzaj słupa ma swoją wytrzymałość i zastosowanie.

1. Budownictwo mieszkaniowe

Podstawy do wmurowania są idealne do konstrukcji nośnych w budownictwie mieszkaniowym np. dla słupów wspierających więźby dachowe. Podstawy przykręcane świetnie sprawdzają się przy montażu konstrukcji pomocniczych takich jak balustrady, barierki, wiaty śmietnikowe czy stojaki rowerowe.

Stosując słupy wkręcane lub wbijane możemy zamontować podstawę słupa, która posłuży jako jedna z podstaw drewnianego domku na dzieci lub huśtawki. Można powiedzieć, że przesunięcie czy demontaż takich konstrukcji kiedy zmienimy decyzję o lokalizacji lub kiedy dzieci po prostu z niego wyrosną będzie dziecinnie proste.

Słupy wbijane mogą stanowić podstawę dla schodów zewnętrznych czy małych zadaszeń typu wiata parkingowa. Można dzięki nim zbudować szopy i drewutnie.

Najciekawszym wykorzystaniem o jakim ostatnio usłyszeliśmy jest zastosowanie podstawy wkręcanej z szerokim gwintem i nakrętką jako zamiennik fundamentu pod pompę ciepła. Ta niepozorna kotwa pozwala stabilnie i bardzo szybko zbudować miejsce do montażu jednostki zewnętrznej pompy ciepła. Nie musimy wtedy przygotowywać wykopu, szalunków, betonu i czekać na utwardzenie mieszanki.

2. Budowa tarasów, pergoli, ogrodzeń

Podstawy wkręcane pomagają szybko zamontować tarasy i pergole bez potrzeby kopania i zalewania fundamentów. Podstawy wbijane można stosować przy montażu tymczasowych, ale również stałych konstrukcji ogrodowych, np. lamelowych paneli ogrodzeniowych czy lekkich pergoli.

Podstawy przykręcane świetnie sprawdzą się na płycie fundamentowej jako punkt montażowy dla słupów naszej altany. W dodatku stosując podstawę regulowaną możemy zniwelować ewentualne nierówności czy uzyskać spadki.

W rolnictwie i ogrodnictwie kotwy wkręcane mogą służyć jako ogrodzenia na pastwiskach dla koni czy krów, a podstawy wbijane mogą stanowić podstawę dla szklarni lub tuneli foliowych.

3. Infrastruktura i konstrukcje specjalistyczne

Podstawy wkręcane są wykorzystywane przy montażu znaków drogowych, oświetlenia ulicznego, ławek czy koszy na śmieci. Podstawy wbijane można wykorzystać przy tymczasowych konstrukcjach w miejscach budowy, np. ogrodzenia tymczasowe wymagane na budowie, barierki, tablice informacyjne takie jak obowiązkowa tablica umieszczana na budowie domu. Podstawy do wmurowania są stosowane w budowie anten, masztów komunikacyjnych, gdzie wymagana jest duża stabilność i odporność na obciążenia wiatrem.

4. Budownictwo tymczasowe

Podstawy wbijane są wprost idealne do szybkiego i łatwego montażu tymczasowych konstrukcji na imprezy plenerowe, festiwale, targi. Można nimi zamontować np. namioty, sceny, stoiska czy słupki informacyjne. Podstawy wkręcane są używane przy montażu tymczasowych konstrukcji wymagających większej stabilności i bezpieczeństwa takich jak sceny czy trybuny.

Jak prawidłowo zamontować podstawę słupa?

Wybierz odpowiednie miejsca i rozmieszczenie słupów zgodnie z planowanym projektem. Wbij kotwę wstępnie na 10cm i użyj poziomicy to wypoziomowania. Kontroluj ten poziom podczas dalszego osadzania. Do wbicia podstawy możesz zastosować szerszy od kielicha drewniany klocek i zwykły młotek o większej wadze. Bardzo ciekawym sposobem na wbicie jest również wykorzystanie młota lub młotowiertarki z udarem. Wybieramy do tego odpowiednio szeroką końcówkę, w kielichu umieszczamy kawałek deski, wyłączamy obroty i do roboty!

W Pan Łącznik postawiliśmy na podstawy producenta DOMAX. Wiemy, że są solidne, dobrze ocynkowane i sprawdzają się w wielu projektach, dlatego przedstawiamy film instruktażowy przygotowany przez samego producenta.