Dofinansowanie z PUP na otwarcie firmy?

0 Polubienia

Jak uzyskać dotację na otwarcie firmy?

Otwarcie własnej firmy to marzenie wielu osób, jednak często brakuje środków na realizację tego celu. Na szczęście istnieje możliwość uzyskania dotacji na otwarcie firmy , która może znacznie ułatwić start w biznesie. W Polsce dostępne są różne programy i instytucje, które oferują wsparcie finansowe dla przedsiębiorców. W tej części skupimy się na dotacji z Urzędu Pracy .

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Kto może otrzymać dofinansowanie
 2. Na jaką kwotę można liczyć
 3. Co można kupić za środki z dotacji
 4. Czego nie można kupić
 5. Ile masz czasu na zakupy
 6. Czy UP wymaga wkładu własnego
 7. ... że w Pan Łącznik pomagamy z dotacją!

Kto może otrzymać dofinansowanie z PUP?

W 2023 roku, otrzymanie dotacji z urzędu pracy (PUP) będzie możliwe dla osób spełniających określone kryteria kwalifikacji. Podstawowe kryteria kwalifikacji do otrzymania dotacji z urzędu pracy obejmują:

 1. Status bezrobotnego - osoba ubiegająca się o dofinansowanie musi być zarejestrowana jako bezrobotna w urzędzie pracy. Na dotacje mogą liczyć również opiekunowie osób niepełnosprawnych poszukujący pracy oraz absolwenci CIS i KIS.
 2. Praca z UP - w ciągu roku nie odmówiłeś przyjęcia na staż oraz nie odrzuciłeś ofert pracy z UP
 3. Dotacje - nie otrzymałeś dotacji z Funduszu Pracy lub innych środków publicznych z przeznaczeniem na otwarcie firmy oraz nie złożyłeś wniosku o dotację do innego Urzędu Pracy.
 4. Firma - przez ostatni rok nie prowadziłeś firmy, nie posiadasz zawieszonej działalności gospodarczej i nie zamierzasz wznowić tej samej działalności, którą prowadziłeś w poprzednich 2 latach. Dodatkowo dotacji nie można uzyskać na założenie spółki cywilnej czy handlowej, a jedynie na jednoosobową działalność gospodarczą.
 5. Inne warunki - brak karalności za przestępstwa gospodarcze, brak zajęć sądowych, brak zwolnienia z pracy z Twojej winy w ciągu poprzedniego roku.

Warto zaznaczyć, że warunki otrzymania dofinansowania z urzędu pracy mogą różnić się w zależności od konkretnej jednostki PUP oraz programu, w ramach którego środki są przyznawane. Szczegółową listę Urzędów Pracy znajdziesz tutaj: https://psz.praca.gov.pl/wybor-urzedu

Na jaka kwotę dofinansowania możesz liczyć?

Otrzymywanie dotacji z urzędu pracy jest uzależnione od konkretnego urzędu, ale maksymalna dostępna kwota wynosi obecnie około 40 tysięcy złotych , co stanowi sześciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Wysokość dotacji jest uzależniona od alokacji środków przyznanych danemu urzędowi na ten cel.

Należy pamiętać o istotnym szczególe: jeśli osoba ubiegająca się o dotację nie spełni warunków umowy lub prowadzi działalność przez okres krótszy niż 12 miesięcy, zostanie zobowiązana do zwrotu otrzymanych środków . Na to zobowiązanie ma tylko 30 dni od dnia otrzymania wezwania do zwrotu, a kwota do zwrócenia obejmuje także odsetki.

Co możesz kupić za dofinansowanie?

Otrzymane dofinansowanie na otwarcie firmy może być przeznaczone na różne cele, które wspomogą rozwój Twojej działalności gospodarczej. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, na co można wykorzystać otrzymane środki:

 1. Zakup sprzętu i maszyn - dofinansowanie może być wykorzystane na zakup niezbędnego sprzętu, maszyn czy narzędzi, które pozwolą na prowadzenie działalności gospodarczej.
 2. Wyposażenie biura - środki można przeznaczyć na zakup mebli, sprzętu komputerowego, oprogramowania czy innych niezbędnych elementów wyposażenia biura.
 3. Remont i adaptacja lokalu - jeśli planujesz prowadzenie działalności w wynajętym lokalu, dofinansowanie może być wykorzystane na remont czy adaptację pomieszczeń pod potrzeby Twojej firmy. Możesz na to przeznaczyć do 30% dotacji.
 4. Reklama i promocja - otrzymane środki można przeznaczyć na działania marketingowe, takie jak reklama w internecie, druk ulotek czy organizacja eventów promocyjnych. Kwota maksymalna to 2000zł.
 5. Towar handlowy - na zakup produktów handlowych możesz przeznaczyć maksymalnie 50% wartości uzyskanej dotacji.

Chcesz zostać cieślą, dekarzem, blacharzem lub budowlańcem?

Patrząc na naszą branżę, przyszły cieśla, blacharz, dekarz czy budowlaniec może spokojnie kwotę dotacji z urzędu pracy przeznaczyć na zakup narzędzi elektrycznych i ręcznych. Kwota jaką można uzyskać z UP jest pokaźna, ale wbrew pozorom nie wystarczy na wszystko, dlatego wyposażając się w sprzęt warto poszukać okazji.

Na panlacznik.pl znajdziesz konfigurator wielopaków Milwaukee , który pozwoli Ci w 3 krokach wybrać swój zestaw, oszczędzić na nim nawet ponad tysiąc zł, a dodatkowo dostajesz wkrętarkę M18 i szybką ładowarkę do baterii.

Wisienką na torcie jest informacja, że przy zakupie powyżej 2500zł brutto na panlacznik.pl możesz wziąć udział w Loterii Milwaukee gdzie do wygrania jest co tydzień nowa nagroda, a w ostatnim losowaniu nagrodą jest nowy Ford Transit!

Na co nie można wydać środków z dotacji?

Pieniędzy z dotacji nie można wydać m.in . na:

 • zakup samochodu czy telefonu komórkowego,
 • wynagrodzenia,
 • podatki i ubezpieczenia,
 • leasing,
 • koszta transportu i wysyłki,
 • szkolenia,
 • remont domu jako miejsca wykonywania działalności oraz wiele innych.

Warto pamiętać, że przeznaczenie dofinansowania powinno być zgodne z założeniami przedstawionymi we wniosku o dotację oraz z regulaminem danego programu dofinansowania.

W jakim czasie należy wykorzystać otrzymane środki?

W przypadku dotacji Urzędu Pracy, środki należy wykorzystać w ciągu 30 dni od momentu ich otrzymania. Na każdy wydatek związany z dotacją na założenie firmy należy posiadać imienny rachunek lub fakturę VAT.

Okres wykorzystania otrzymanego dofinansowania zależy od regulaminu danego programu oraz warunków umowy o przyznanie środków. Warto zwrócić uwagę na te aspekty, aby uniknąć problemów związanych z niewłaściwym wykorzystaniem środków czy ich zwrotem.

W panlacznik.pl zestaw zakupiony do godziny 13:00 wysyłamy tego samego dnia! Powyżej 250zł robimy to za darmo!

Czy Urząd Pracy wymaga wkładu własnego?

Dla uzyskania dofinansowania na rozpoczęcie działalności z urzędu pracy, nie jest konieczny wkład własny . Niemniej jednak, warto rozważyć wniesienie pewnej kwoty na poczet własnej inwestycji. Urzędy często przywiązują wagę do tego, czy przyszły przedsiębiorca jest w stanie wnosić pewne zasoby do projektu biznesowego.

Nawet niewielki wkład własny, na przykład w postaci sprzętu biurowego czy narzędzi, może być pozytywnym sygnałem dla urzędu , a to może wpłynąć na bardziej przychylne rozpatrzenie wniosku.

Masz pytania o dotację, zamówienia, faktury?

Zadzwoń do nas na +48 570 707 670 - pomożemy!