Sprawdź także
Dachówki ceramiczne - 6 najczęstszych pytań!
Dachówka ceramiczna:
Kształt dachówek ceramicznych dzielimy na:
-
Zakładkowe – dachówki o profilowanym przekroju lub płaskim kształcie z wytłoczonymi na dwóch krawędziach (górnej i bocznej) zamkami, które ułatwiają montaż i poprawiają szczelność pokrycia,
- Esówki – inaczej holenderki, przekrojem poprzecznym przypominają literę S. Charakterystyczny kształt zapewnia dobre odprowadzanie wody i szczelność.
- Karpiówki - są płaskie i nie mają zamków. Wyprofilowany nosek (zakończenia mogą występować proste, owalne lub ostre) na ich dolnej powierzchni zahacza się o łatę, idealnie nadaje się do krycia dachów stożkowych. Możliwe do układania na 2 sposoby: w łuskę i w koronkę.
- Mnich-miszka – dachówki o dwóch kształtach przystosowane do układania parami: górną - zwaną mnichem, układa się na dolnej - zwaną mniszką. Dachówki mocuje się do łat drutem lub specjalnymi klamrami. Układanie pokrycia jest bardzo trudne. Pokrycie z mnich-mniszki jest drogie, ale bardzo ładne i doskonale pasuje do domów o tradycyjnej architekturze. Pośród różnych sposobów krycia jest techniką najszczelniejszą. Dachówka mnich-mniszka należy do tzw. pokryć samo wentylujących.
Ze względu na technologię wykonania dachówki ceramiczne dzielimy na:
Naturalne - wyrabiane z surowej gliny, mają powierzchnię porowatą, matową i są umiarkowanie nasiąkliwe. Naturalne odcienie czerwieni mogą być zróżnicowane, zależnie od zawartości związków żelaza w surowcu. Dachówki najczęściej są stosowania na obiektach zabytkowych,
Angobowane - przed wypalaniem pokrywane płynną glinką z dodatkiem barwników naturalnych, dzięki czemu ich powierzchnia jest mniej porowata i nie tak łatwo porasta glonami i mchem jak dachówki naturalne. Produkowane w odcieniach czerwieni i miedzi, brązu, żółcienia także niebieskie, zielone i czarne,
Glazurowane - powlekane bezbarwnym lub kolorowym szkliwem i ponownie wypalane, dzięki temu ich powierzchnia jest gładka i lśniąca; są najmniej nasiąkliwe i najbardziej odporne na zabrudzenia, mają też najwięcej odcieni.
1 . Co wybrać?
Wybór między dachówką naturalną, angobowaną, a glazurowaną zazwyczaj zależy od tego, na ile pozwala nam budżet. Element wykończenia dachówki nadaje też naszemu domu określony charakter. Domy pokryte dachówką naturalną zazwyczaj nawiązują swoim wyglądem do tradycyjnych domów lub dworków. Dachówki angobowane lub w szczególności glazurowane polecane są dla domów współczesnych i nowoczesnych. Zakup dachówki glazurowanej to z pewnością większy wydatek, ale z pewnością nie będziemy go żałować. Glazura bowiem daje możliwość cieszenia się pięknym, trwałym i lśniącym dachem przez długie lata.
2. Jakie są zalety dachówek ceramicznych?
- Dachówki ceramiczne są materiałem trwałym i dobrze znoszącym skoki temperatury, odpornym na działanie szkodliwych substancji, promieniowania ultrafioletowego i „kwaśnych deszczów”. Zachowują trwałość przez blisko sto lat.
- Ułożenie dachówek ceramicznych na ruszcie z łat i kontr-łat zapewnia doskonały przepływ powietrza pod pokryciem. Dachówki w pokryciu zachodzą na siebie, dzięki czemu z każdej z nich woda opadowa łatwo spływa do rynien. Pokrycie jest szczelne i dobrze wentylowane.
3. Jak się zachowają dachówki podczas huraganu?
4. Jakie są działania czynników wewnętrznych i zewnętrznych?
5. Jak konserwować dachówki?
Dachówki ceramiczne właściwie nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych. Czasem można je przemyć wodą. Dachówki naturalne, bez angoby lub szkliwa, można zaimpregnować, aby zmniejszyć ich chłonność. Mniej się będą brudzić. W okolicy o dużym zanieczyszczeniu powietrza lepiej wybierać do krycia dachu dachówki angobowane lub szkliwione, na których w mniejszym stopniu będzie się osadzał brud.
6. Które dachówki wymagają mocowania mechanicznego?
Typowe dachówki w środkowych częściach połaci układa się zazwyczaj bez mocowania. Oparte na drewnianych łatach nośnych utrzymują się na miejscu pod własnym ciężarem. Tylko w niektórych miejscach trzeba je zamocować mechanicznie. Przytwierdza się je specjalnymi klamrami, gwoździami lub przykręca. Mocuje się w ten sposób dachówki przy krawędziach dachu oraz wzdłuż okapów, kalenic, koszy, wokół okien dachowych bądź kominów. Poza tym każdą dachówkę zakładkową trzeba mocować, jeśli nachylenie połaci przekracza 60°. Gdy nachylenie mieści się w przedziale 40-60°, wówczas mocuje się co trzecią lub co piątą dachówkę. Mocowania wymagają też dachówki mnich-mniszka, i to bez względu na kąt nachylenia dachu.