Jak wybrać wkręty do łączników ciesielskich?

0 Polubienia

Wkręty używane do montażu złączy ciesielskich różnią się od powszechnie znanych wkrętów do drewna. Wykonane sę ze stali węglowej i pokryte powłoką galwaniczną (minimum 8 μm) zabezpieczającą przed korozją.

Posiadają walcowaty gruby łeb z gniazdem TORX (TX20) o specjalnym pogrubieniu zwiększającym odporność na ścinanie oraz idealnie pasują w otwory łączników.

Podwójny gwint ułatwia początkowe wkręcenie i dobrze trzyma się w drewnie konstrukcyjnym. Specjalnie zaprojektowana końcówka frezująca o 20% zmniejsza opory przy wkręcaniu wkrętów co przekłada się na oszczędność baterii i samego sprzętu.

Powłoka woskowa, którą pokryte są wkręty do łączników również ułatwia i przyspiesza ich montaż, oszczędzając przy tym narzędzia akumulatorowe.

Karby tną włówkna drewna dlatego umożliwiają montaż złączy ciesielskich nawet w twardych gatunkach drewna bez wstępnego nawiercania.

Wkrętami do łączników można zamocować:

Dlaczego sposób montażu złączy ciesielskich jest tak ważny?

Konstrukcja drewniana taka jak więźba dachowa przenosi bardzo duże obciążenia w postaci sił ściskających i skręcających. Zwykły wkręt do drewna może w miejscach naprężeń być zbyt słaby pęknąć lub zostać wyrwany z drewna.

Stosując metalowy łącznik ciesielski poza użyciem odpowiednich wkrętów trzeba pamiętać o ich równomiernej ilości po obu stronach belki. Zarówno rozkład, długość i rozmieszczenie wkrętów powinno być odbiciem lustrzanym, żeby uniknąć nierównomiernych naprężeń w montowanej belce.

Jaką długość wkrętów wybrać do łączników ciesielskich?

Poza rozmieszczeniem wkrętów w łączniku duże znaczenie ma długość wkręta odpowiednio dobrana do łączonego elementu. To od długości wkręta zależy nośność połączenia na wyrwanie oraz ścinanie.

Dla przykładu przy standardowej płytce grubości 2mm wkręty o długości 40mm dają nam nośność na wyrwanie na poziomie około 75kg, a te o długości 60mm już około 125kg. W przypadku ścinania te wartości zmieniają się z ~180kg na około ~240kg.

Wartości wahają się oczywiście w zależności od rodzaju i stanu drewna. Niezależnie od tego, gwoździe papiaki, wkręty do drewna czy też wkręty fosfatowane stosowane do połączeń z płytą karton-gips (nawet jeśli będą użyte z naddatkiem długości) nie zapewniają odpowiedniej nośności dla takiego typu połączeń.

Jak mocować łączniki ciesielskie?

Łączniki posiadają wiele otworów umozliwiających odpowiednie dobranie lokalizacji wkrętów biorąc pod uwagę np. odległość od krawędzi czy kierunek włókien drewna. Nie oznacza to natomiast, że wkręty muszą być umieszczone w każdym otworze.

Można zastosować gwoździowanie częściowe. Żeby zrobić to poprawnie najlepiej jest użyć katalogu technicznego producenta złączy ciesielskich i zastosować się do przedstawionego tam schematu gwoździowania.