Wybieramy wkręty ciesielskie do krokwi

0 Polubienia

Wkręty ciesielskie są nieodłącznym elementem w konstrukcji dachów, wiązarów i innych konstrukcji drewnianych. Dla cieśli, dekarzy, blacharzy i majsterkowiczów, odpowiedni wybór wkrętów ciesielskich jest kluczowy dla trwałości i bezpieczeństwa prac budowlanych. W tym artykule omówimy, jak dokładnie wybrać wkręty ciesielskie do krokwi, biorąc pod uwagę długość, średnicę oraz narzędzia do wkręcania.

Spis treści:

 1. Czy średnica wkrętu ma znaczenie? Parametry i wytrzymałość.
 2. Jak dobrać odpowiednią długość wkrętów ciesielskich do krokwi?
 3. Rodzaj łba wkręta ciesielskiego do krokwi i dlaczego akurat talerzowy?
 4. Jakimi narzędziami montować wkręty ciesielskie do konstrukcji drewnianych?
 5. Zasady montażu wkrętów ciesielskich do drewna.
 6. Dlaczego stawiamy na wkręty od Klimas i DOMAX?

Średnica wkrętów do krokwi:

Średnica wkrętów ciesielskich ma duże znaczenie dla jakości i nośności połączenia. W przypadku łączenia krokwi i innych elementów drewnianych, zaleca się stosowanie wkrętów o średnicy zapewniającej odpowiednią wytrzymałość.

tabela-wkcp.png

Zgodnie z tabelą dostępną w karcie technicznej dla wkrętów WKCP firmy Klimas od razu widać, że wkręty ciesielskie do konstrukcji drewnianych o średnicy 10mm są 4,5x wytrzymalsze na skręcanie i prawie 3x bardziej na rozciąganie niż wkręty o średnicy 6mm. Oczywiście nie zawsze skręcamy elementy więźby dachowej. Są również drobniejsze projekty ciesielskie, które także wymagają wkrętów talerzowych, ale o mniejszej średnicy.

Jak dobrać długość wkrętów ciesielskich?

Dobór odpowiedniej długości wkrętów ciesielskich jest kluczowy, aby zapewnić mocne i stabilne połączenia. Przy wyborze długości wkrętów, warto pamiętać o kilku istotnych aspektach.

Wkręt powinien być dostatecznie długi, aby przeniknąć przez elementy drewniane i pozostać pewnie osadzony. Zaleca się, aby wkręt wkręcony był w drewno tak, aby obejmował co najmniej na 2/3 przekroju łączonych elementów drewnianych. Dobranie odpowiedniej długości jest o tyle ułatwione, że wkręty ciesielskie talerzowe znajdziesz w długościach od 40mm do nawet 600mm.

Dla przykładu zabezpieczenie łączenia krokwi 8x18 z murłatą 14x14 wymaga wkręta ciesielskiego o długości około 280mm. Wynik ten bierze się z szerokości krowki 180mm oraz przekątnej murłaty, na której krokiew jest osadzona. W naszym przykładzie przekątna to 190mm, a w przypadku tego połączenia powinniśmy dążyć do przekroczenia połowy szerokości murłaty, aby drewno podczas schnięcia i pracy dachu nie ulegało podłużnemu rozwarstwieniu spowodowanego zblokowaniem jednej połówki murłaty gwintem wkręta.

Rodzaj łba wkręta ciesielskiego do krokwi i dlaczego akurat talerzowy?

Wyróżnia się dwie główne kategorie wkrętów: wkręty stożkowe oraz wkręty talerzowe. We wkrętach stożkowych łeb ma kształt stożka i po wkręceniu chowa się wewnątrz mocowanego elementu. Dzięki temu są one umieszczone na równi z powierzchnią materiału, co pozwala na tworzenie gładkiej powierzchni. W późniejszych etapach budowy, gdy materiał zostanie pokryty kolejnymi warstwami wykończeniowymi (takimi jak łaty lub deskowanie), wkręty stożkowe nie wystają ponad powierzchnię, co poza łączeniem drewna jest ich głównym celem.

rodzaje-lba-wkretow-ciesielskich.png

Drugim typem są wkręty talerzowe, których łeb wystaje ponad powierzchnię materiału. Ten wariant nie pozwala na montowanie innych materiałów na wkrętach talerzowych, ze względu na ich wypukłą budowę. Wkręty talerzowe wykorzystywane są przede wszystkim z uwagi na ich lepsze właściwości mechaniczne i odporność na przeciąganie. Są one również stosowane do mocowania miękkich materiałów, na przykład płyt OSB. W przypadku więźby drewnianej, wkręty talerzowe mogą być wykorzystane do łączenia elementów więźby w miejscach takich jak połączenie jętki z krokwią, jętki z podłużnicą czy krokwi z murłatą.

Narzędzia do wkręcania długich wkrętów ciesielskich

Długie wkręty ciesielskie wymagają odpowiednich narzędzi do ich wkręcania. Do tego celu najlepiej nadają się wkrętarki lub wiertarki wyposażone w odpowiednie końcówki do wkrętów. Bity typu shockwave są w stanie znieść duże przeciążenia podczas działania udaru w zakrętarce. Wkręt talerzowy wymaga poteżnej mocy narzędzia, a dokładnie dużego momentu obrotowego. Wkrętarki z regulacją tego momentu pozwalają ponadto precyzyjnie kontrolować głębokość wkręcania, co jest istotne dla zapewnienia trwałego połączenia. Najlepszym urządzaniem w tym przypadku będzie zakrętarka udarowa, która posiada maksymalny moment powyżej 150Nm.

Zasady montażu wkrętów do krokwi

 1. Przed rozpoczęciem procesu montażu, należy odpowiednio dobrać długość wkrętów zależnie od grubości mocowanych elementów oraz minimalnej głębokości zakotwienia.
 2. Elementy drewniane, które zostaną ze sobą połączone, powinny być pozbawione wszelkich wad, takich jak sęki, pęknięcia, zabarwienia, zgnilizny czy uszkodzenia mechaniczne, bo wpływa to negatywnie na ich wytrzymałość.
 3. Montaż wkrętów powinien być wykonany przy wykorzystaniu odpowiednio mocnej wkrętarki lub zakrętarki oraz właściwej końcówki do gniazda o typie TX.
 4. Wkręty można osadzać bezpośrednio w drewnie, omijając konieczność wcześniejszego wywiercania otworów ponieważ odpowiedni frez rozwiercający we wkrętach DOMAX i KLIMAS nam to umożliwia.
 5. Można nawiercać łączone elementy przed użyciem wkręta. Rozmiar otworów wstępnych nie powinien przekraczać jednak średnicy gwintu wkręta, ponieważ ten nie będzie miał się gdzie solidnie zakotwić w drewnie z powodu luzów.
 6. Zbyt długi wkręt może wystawać na zewnątrz i tworzyć potencjalne zagrożenie dla osób poruszających się wokół konstrukcji. Zwróć szczegółną uwagę na to, żeby długość wkrętu była odpowiednia do grubości materiału.

Dlaczego stawiamy na wkręty od Klimas i DOMAX?

Łączenie krokwi to nie żart. Odpowiednie łączniki mają zdecydowany wpływ na wytrzymałość i bezpieczeństwo użytkowania połączenia elementów więźby. Wkręty od Klimas i Domax są przebadane i opisane technicznie. Wiemy na co mogą sobie pozwolić!

3-small_default.jpg5-small_default.jpg

Kolejny aspekt to udogodnienia jakie oferują obie firmy w swoich produktach. To już nie są tylko zwykłe gładkie gwoździe. Wkręty od DOMAX i KLIMAS mają ulepszena takie jak:

 1. Woskowa powłoka która zapewnia skrócony moment wkręcania, co przekłada się na szybszy i bardziej komfortowy montaż.
 2. Łeb podkładkowy zwiększonej powierzchni docisku, co zapewnia wysoką wytrzymałość na przeciąganie łba przez materiał.
 3. Gniazdo TORX z optymalnym przeniesieniem momentu obrotowego podczas wkręcania.
 4. Frez rozwiercający, który zmniejsza wymagany moment siły do wkręcania poprzez poszerzenie otworu w elemencie mocowanym.
 5. Karby tnące przecinające włókna struktury drewna podczas wkręcania, co ułatwia i przyspiesza proces.
 6. Specjalne ostrze, które ułatwia rozpoczęcie wkręcania, nie wymaga wcześniejszego nawiercania otworu.
 7. Długość, któraozacza dostępność wkrętów o długości do nawet 600 mm, co umożliwia mocowanie w różnych warunkach i do różnych materiałów.