Jak dobrać długość wkrętów do drewna?

0 Polubienia

Wkręty do drewna są niezbędnym elementem przy budowie mebli, konstrukcji drewnianych, dachów, altan, pergoli i innych projektów, które wymagają połączenia elementów drewnianych. Dobór właściwej długości wkręta zapewnia solidne i trwałe połączenie. Zobacz jak dobrać rozmiar wkrętów do drewna w kilku prostych krokach:

Krok 1: Oceń grubość drewna

Pierwszym krokiem jest ocena grubości drewna, które będziesz łączyć. Najlepiej jest użyć suwmiarki lub zwykłej miary zwijanej. Od tego zależy czy połączenie będzie solidne i czy nie uszkodzisz drewna. Pamiętaj żeby odpowiednio dobrać moment obrotowy wkrętarki - zbyt mocne dokręcenie wciągnie łeb wkręta ciesielskiego w miękki materiał. Zbyt długi wkręt z kolei może przejść na wylot eksponując ostry i niebezpieczny szpic.

Krok 2: Wybierz długość wkrętów ciesielskich

Wkręty powinny być wystarczająco długie, aby przenikać przez wszystkie warstwy drewna i zapewnić silne połączenie. Zalecana długość to około 2/3 grubości drewna, do którego wkręt jest wbijany. Na przykład, dla drewna o grubości 5cm, zalecana długość to wkręty 40m lub 45mm.

Krok 3: Uwzględnij rodzaj drewna

Rodzaj drewna, z którego wykonane są elementy, które będą łączone, również wpływa na dobór rozmiaru wkręta. Miękkie drewno, takie jak sosna, wymaga wkrętów dłuższych niż twarde drewno, takie jak dąb lub buk. Wkręty do miękkiego drewna powinny być dłuższe o około 0,5cm w stosunku do zalecanej długości dla twardego drewna.

W przypadku więźby dachowej, najlpiej pozostawić wybór fachowcowi. Wkręt ciesielski konstrukcyjny musi być dobrany w/g odpowiednich norm, podbnie jak kątowniki ciesielskie oraz inne elementy łączące. W ich przypadku poza długością liczy się również wytrzymałość.

Krok 4: Uwzględnij grubość materiałów dodatkowych

Jeśli łączysz elementy drewniane z innymi materiałami, takimi jak blachy, laminaty lub plastik, musisz uwzględnić ich grubość przy wyborze długości. Wkręty powinny być wystarczająco długie, aby przebić przez wszystkie warstwy materiałów i zapewnić silne połączenie.

Krok 5: Długość to nie wszystko

Dobranie odpowiedniej długości to tylko połowa sukcesu. Duże znaczenie ma również jakość wkrętów, średnica wkręta czy zastosowane technologie.

Dla przykładu producent wkrętów Klimas posiada wersje pokryte woskiem, co ułatwia i przyspiesza ich wkręcanie. Dodatkowo są wyposażone w ostrza tnące co sprawia, że drewno nie rozwarstwia się jak w przypadku wielu innych modeli. Posiadają też gniazdo TORX, które daje lepszą kontrolę nad wkrętem. Co najważniejsze takie wkręty do drewna są dostępne w dobrej cenie, a łatwość pracy i czas zaoszczędzony na ich wkręcaniu procentuje.

Pan Łącznik ma w swojej ofercie wysokiej jakości wkręty firmy Klimas , Domax, pgb i Etanco.